Jo toista kertaa alkavalla vuodella oli seuralla pelipäivä, eli pelimiehen juhlapäivä. Liiton otteluohjelman määrittelemistä kolmesta tuplaviikonlopusta ensimmäinen oli kääntymässä ehtoon puolelle. Ruukiehallituksen jämät valmistautuivat peliin lihalla ja riisillä kauniin auringonpaisteen tuikkiessa Pirkka 6:n ikkunasta, ja Iikka “Seppo Jokinen” Luosa pääsi ansaitusti siteeraamaan itseään ruokailun päätteeksi. Ruoka oli hyvää, ja sitä oli riittävästi.

Kopalle päästessä keitettiin vielä kahveet ja Juha “Juha” Sivula piti palaveerin. Tämän jälkeen ajeltiin Kaukajärven jäähallille, otettiin alkulämmöt ja alettiin pelaamaan.

 

  1. Erä

Ottelu lähti käyntiin poikkeuksellisesti varsin hyvin. HiHo-lauma pääsi painostamaan luisteluvoimatonta traktori-Suomen kotikaupungin naapurikaupungin joukkueen puolustusta ja pyörittämään juonikasta päätypeliään useaan otteeseen. Maaleja ei-poikkeuksellisesti ei kuitenkaan juurikaan nähty, ja ottelun avausmaalin tekee ajassa Antti “13 syötti” Ryhänen. Esityön maaliin tekevät Kalle “limuupelii” Laine ja Iikka “tytöillä taitaa olla tänään jotkut iltamat” Luosa. Loppuerästä vielä eräs Urho-peluri hermostuu Juha “Sivula” Sivulalle ja tökkää häneltä mustan kypärän päästä. Solidaarisuussyistä Juhakin laitettiin jäähylle.

 

  1. Erä

Erätauolla Jarno “ei-enää-Mallu” Perälän nivusten kiputiloista johtuen toimistoon vaihdettiin Joonas “new year, new me” Ketko. Toista erää pelattiin hiukan reipas viisi minuuttia, kunnes ketsuppipullot vihdoin aukeavat puolin ja toisin ja maaleja aletaan tehdä II-divarimaiseen tyyliin: paljon. Ensimmäisenä Urho pääsee tasoittamaan pelin ylivoimalla, mutta 17 sekuntia myöhemmin Elias “ylhäällä” Tuominen palauttaa apinalauman johtoaseman miinuskulmasta Urho-vahdin avustuksella. 11 sekuntia myöhemmin seuran kirkonmies, Esko “kirkonmies” Kulju lisää johtoa Konsta “Django” Könösen ja Juha “Simpukka” Sivulan alustuksesta. Muutama minuutti mennään taas, ja Urho tulee jälleen maalin päähän apinalaumasta. Tilanne 3-2. 26 sekuntia myöhemmin Aatu “Moottorikelkka” Ahomäki tällää seuran takaisin kahden maalin johtoon Seuran lempääläläisen puolustajiston avustuksella. Pari minuuttia eteenpäin, ja Urho tulee ylivoimalla taas maalin päähän. Erätauolle tilanteessa 4-3.

 

  1. Erä

Kolmannen erän alussa HiHon ykköskenttä pääsi pyörittämään tehokasta ylivoimaansa, eikä tälläkään kertaa tuloksetta. HiHo-ylivoiman pyörittäessä Urhon neliön kebab-kioskille, pääsi Esko “Valmetin parkkipaikat pyörii 20min kerrallaan” Kulju tälläämään kiekon takatolpilta lähes tyhjään häkkiin. Tässä välissä Konsta “Liimatainen” Könönen nappasi päivän kolmannen jäähynsä. Urhon ylivoiman silmissä oli hiukkasen verran unihiekkaa, ja apina-AV:lla vastuuvuorossa ollut Antti “Talo” Ryhänen luikahti mestarillisesti peräti maalintekoon. Tilanne 6-3. Ei aikaakaan, kun rikkonainen peli näki jälleen uuden rikkeen, ja Urho-peluri boksiin. Kolmonen kokeilee! YV-myllytyksen jälkeen Ilmari “tolppa seuralle” Kyyrönen laittaa kiekon maalin edestä verkkojen perukoille. Tilanne 7-3. Loppua kohden Seura ei kuitenkaan halunnut lopettaa jännittävää peliä liian lyhyeen, vaan otti jälleen kerran hyvää hyvyyttään pari jäähyä. HiHo-alivoima pärjäsi nipin napin Urho-ylivoimalle, kunnes koitti viimeinen minuutti ylivoimaa. HiHon GeeÄmmän, Konsta “GeeÄm” Könösen suoritukset HiHon GeeÄmmänä oli noteerattu myös vierasjoukkueen leirissä. Urhon luovutettua pelin he päättivät loppuajan ampua lämäreitä GM-parkaa kohti siniviivasta. Ilman haavereita kuitenkin selvittiin ja summerin soidessa apinalauma pääsi juhlimaan vuoden ensimmäistä voittoaan.

 

Keskimäärin on mukavampi voittaa kun hävitä. Seura viettikin voittopelin jälkeen mukavan loppuillan kopalla kopan, Solafin ja Viaplayn antimista nauttien.

 

: Konsta “https://www.youtube.com/watch?v=oY2nVQNlUB8” Könönen

: Antti “Ryhis” Ryhänen – 2 maalia

: Esko “Atleetit” Kulju – 2 maalia

: Eetu “Kikka” Kokkonen – muistetaan aurinkorasva

: Arttu “13” Saarinen – tyhjistä ohi, kiikarit

: Juha “Meksiko” Sivula – raportin jako

 

Kokoonpano:

Saarinen– Tikkanen “A” – Kulju

Laine– Luosa “C”

Ryhänen– Könönen– Mäkinen

Laine– Sivula

Mäntylä– Ahomäki– Kyyrönen

Peltomäki

Vehmas – Tuominen

Maalissa: Perälä/ Ketko