Urho – Hiho 26.1.2019

Juuri ensimmäisestä liiton tarjoamasta härkäviikonlopusta palautunutta apinalaumaa odotti heti uusi härkä seuraavana viikonloppuna. Seuran rosteri sai synkkiä pilviä, kun Esko ”profeetta” Kulju oli yön aikana saanut näyn, jonka mukaan kuunkierron vuoksi pyhitettävä lepopäivä olisikin sunnuntain sijasta lauantai. Lisäksi Aatu ”naistenliikkeellä toimintakyvyttömäksi” Ahomäki sairastui miesflunssaan keski-ikäisten naisten liikkeen tehdessä hänestä toimintakyvyttömän. Takaiskuista huolimatta Koutsilla oli vahva usko apinalauman iskukykyyn ja näyttikin heti aamusta alkaen kaiken peliin antamista käydessään teroituttamassa puolen joukkueen luistimet.

 

Pelaajien innostus näkyi kaikessa muussakin toiminnassa, mikä selittynee sillä, että tiedossa oli klassikoksi muodostunut bussireissu Suolahden ”Murskaamoon”. Pelikortit, mankka, kahvit sekä Ripa oltiin saatu matkalle mukaan. Seura pysähtyi matkalla myös aterioimaan seuran tilastomatikka ryhmän tarkkaan laskemaan aikaan, jottei Urholle annettaisi edellisviikonlopun tapaan mitään mahdollisuuksiakaan voittoon. Alkulämmöllä kenellekään tuli tuskin liian kuuma kirpakan pakkasen johdosta. Valoisa keli, seuran pirteys alkulämmöllä, Arttu ”nappi” Saarelan sekä rookieiden suolaus ja Ilmari ”Zlatan” Kyyrösen energisyys lupasi hyvää taisteluilmettä lauantai illan kamppailuun, kunnes…

 

Jäälämpö.

-18 astetta hallissa yhdistettynä liukkaisiin jalkoihin jäähdytti miehen kuin miehen.

 

  1. Erä

 

Ensimmäinen erä lähti liikkeelle seuran totutellessa uusiin olosuhteisiin kaukalossa. Ilmanvastuksen kertoimia päätti ensimmäisenä kokeilla Luosa, mistä seurasi jäähy korkeasta mailasta. Urhon valmennusjohto oli naulannut teeseiksi ylivoimapelaamisen ja Neymarmaiset kaatumiset, joita myös filmaamiseksi kutsutaan Suolahden ulkopuolella. Ylivoimasta saatiinkin varoitus heti hieman onnekkaankin kuvion päätteeksi: taululla 1-0. Tästä sisuuntuneena Niko ”0.1t” Lehtinen antoi tilanteen tullen Urhon miehelle kevyen laitasidonnan päätykiekkoa tavoitellessa.  Tuomarin visiirin ollessa huurussa, Niko pistettiin boksiin 12 minuutiksi miettimään operskin viikkoharjoituksia. Jälleen teesit toimivat ja Liimataisen kaksimetrinen luuta sattui huitaisemaan irtokiekon läpi perjantain reeneissä Ketkon patjaan syntyneen reiän lävitse. Hyvänolontunteen ja tasoituksen vuoksi tuomarit antoivat myös Urholle jäähyn, jonka aikana Ville ”monitoimimies” Tikkanen näytti pari ”älä lähe sinne” kikkaa ja naulasi kiekon Urhon maaliin. Arttu ”huutosyöttö” Saarinen kävi tapansa mukaan ottamassa helpot pois. Tasoitukseen sai mahdollisuuden Juha ”koutsi” Sivula mahdollisuuden nupin esityöstä, mutta Juha suunnitteli laukausta virittäessään uudet rakennesuunnitelmat ”Murskaamoon”, jottei ensikerralla tarvitse ottaa mukaan kuudetta vaatekerrosta. Laukaus painui tolppaan ja loppu erä menikin jäähyjen parissa, joista merkittävimpänä Joona ”kaksi vuotta ilman jäähyjä” Vehmas sai hyökkäysalueelle kiekollisena mennessään 2+10 päähän kohdistuneesta taklauksesta, vaikkei vastustajan kasvoihin mitään osunutkaan.

 

  1. Erä

 

Toisesta erästä ei jäänyt tuleville sukupolville kerrottavaa Artun toista huutosyöttöä lukuun ottamatta. Jare 10 minuutin jäähyttelylle tuntemattomasta syystä ja tauolle 7-2 Urhon johdossa. Urhon teesit näkyivät tällä kertaa Liimataisen 10 minuutin käytösrangaistuksena.

 

  1. Erä

 

Kopissa luotiin uudelleen henkeä ja päätettiin näyttää vihdoin Hihon todellinen taso. Peris totesi nivustensa olevan jälleen iskussa, joten peris halusi vuorostaan lämmittelemään kentän puolelle. Hihon kova paineistus aiheutti ongelmia niin Urholle, kuin tuomareillekin. Toinen tuomareista näytti poikittaista mailaa ja toinen 2+10 päähän kohdistuneesta taklauksesta… Tikkanen istumaan kakkosta myöhästyneestä taklauksesta. Joukkueen lääkärisektori kävi painamassa vielä yhden osuman ja Könönen yksilösuorituksellaan 2-1 erävoiton.

 

: Tomi “joka päivä töitä teen” Mäkinen – töistä peliin ja pelistä töihin, tasaista työntekoa myös jäällä

: Ville “älä lähe sinne” Tikkanen – 2 maalia

: Palloringin ja kolmannen erän ilme

: “Murskaamon” insinöörityö + 42 minuuttia jäähyjä

: Arttu “huutosyöttö” Saarinen – 2 kpl

: Koistisen apina

 

Kokoonpano:

Saarinen– Tikkanen “A” – Mänttäri

Ruusu “A”– Luosa “C”

Ryhänen– Könönen– Mäkinen

Lehtinen– Sivula

Vehmas– Mäntylä– Kyyrönen

Laine–Peltomäki

Maalissa: Ketko / Peris

Urho – Hiho 26.1.2019
Siirry sivun alkuun